Sort by

Wood has logged 470 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cul-de-sac

Cul-de-sac

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dillinger

Dillinger

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lust for Life

Lust for Life

1956
×
★★★
Edit this entry  
18
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
Edit this entry  
18
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
14
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Onion Field

The Onion Field

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devil's Disciple

The Devil's Disciple

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bustin' Loose

Bustin' Loose

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Pigs

The King of Pigs

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
From Hell

From Hell

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bruised

Bruised

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
The Incident

The Incident

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Titus

Titus

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★
Edit this entry  
16
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gypsy 83

Gypsy 83

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry