Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Editor

The Editor

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Focus

Focus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Game Ever Played

The Greatest Game Ever Played

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bullet

Bullet

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Young Ones

Young Ones

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Five

Top Five

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beyond Therapy

Beyond Therapy

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Giver

The Giver

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
New York Stories

New York Stories

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★½
Read the review Edit this entry