• Merry Christmas

    ★★★

  • Passengers

    ★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★

  • HyperNormalisation

    ½

  • 13th

    ½

  • Lion

    ★★

  • The Autopsy of Jane Doe

  • One More Time with Feeling

    ½

  • Moonlight

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Night Of

    ½

  • Your Name.

    ★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ½

  • Aquarius

    ½

  • Paterson

    ½

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • I, Daniel Blake

    ★½

  • The Odyssey

    ½

  • Horace and Pete

    ½

  • Cameraperson

    ½

  • O.J.: Made in America

    ½

  • Room

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ½

  • Cássia

    ½

  • The Second Mother

    ½

  • Over the Garden Wall

    ½

  • Mommy

    ½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Doctor Who: The Day of the Doctor

    ½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ½

  • 12 Years a Slave

    ★★

  • Her

    ★★★★★

  • Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

    ½

  • Short Term 12

    ½

  • Before Midnight

    ½

  • Django Unchained

    ★★★★

  • Skyfall

    ★★★★★

  • Led Zeppelin: Celebration Day

    ★★

  • The Act of Killing

    ★★

  • Searching for Sugar Man

    ½

  • The Hunt

    ½

  • The Avengers

    ½

  • John Mulaney: New in Town

    ½

  • Drive

    ½

  • A Separation

    ★★★★

  • True Grit

    ★★★

  • The Fighter

    ★★

  • José & Pilar

    ½

  • The Clock

    ½

  • Senna

    ½

  • Les Misérables: The 25th Anniversary Concert

    ½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • This Is England '86

    ½

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Carlos

  • Certified Copy

    ½

  • Another Year

    ★★★½

  • Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

    ½

  • The Pacific

    ½

  • How to Train Your Dragon

    ½

  • The Illusionist

    ★★

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

    ½

  • Louis C.K.: Hilarious

    ½

  • Donnie Darko

    ★★½

  • The Iron Giant

    ½

  • The Big Lebowski

    ½

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★