LaternaMagica has logged 31 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Goyokin

Goyokin

1969
×
★★★½
Edit this entry  
28
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Class to Remember

A Class to Remember

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Suspicion

Suspicion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★½
Edit this entry  
22
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marebito

Marebito

2004
×
★★½
Edit this entry  
21
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★½
Edit this entry  
19
The Magic Hour

The Magic Hour

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
Girls of Dark

Girls of Dark

1961
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Thirteen Assassins

The Thirteen Assassins

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★
Edit this entry  
14
California Split

California Split

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★½
Edit this entry  
13
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Wanderers

The Wanderers

1973
×
★★★
Edit this entry  
10
Vermilion Souls

Vermilion Souls

2007
×
Edit this entry  
10
Like Asura

Like Asura

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Human Bullet

The Human Bullet

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Amagi Pass

Amagi Pass

1983
×
★★½
Edit this entry  
04
Burst City

Burst City

1982
×
★½
Edit this entry  
04
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★½
Edit this entry  
03
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★½
Edit this entry  
03
School in the Crosshairs

School in the Crosshairs

1981
×
★½
Edit this entry  
02
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Encounter of the Spooky Kind

Encounter of the Spooky Kind

1980
×
★★★★
Edit this entry