LaternaMagica has logged 353 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Earth Light

Earth Light

1970
×
★★
Edit this entry  
17
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Anamnesis

Anamnesis

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
Edit this entry  
14
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
Edit this entry  
13
Valparaiso

Valparaiso

1963
×
★★
Edit this entry  
13
Casa Golly

Casa Golly

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Puccini Conservato

Puccini Conservato

2009
×
★★
Edit this entry  
13
6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

6/64: Mom and Dad (An Otto Mühl Happening)

1964
×
Edit this entry  
13
10/65: Self-Mutilation

10/65: Self-Mutilation

1965
×
Edit this entry  
13
Good Morning

Good Morning

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Aviary

The Aviary

1955
×
★★
Edit this entry  
13
Bookstalls

Bookstalls

1938
×
★★
Edit this entry  
13
Fable for Fountains

Fable for Fountains

1957
×
★★
Edit this entry  
13
Cotillion

Cotillion

1938
×
Edit this entry  
13
The Midnight Party

The Midnight Party

1969
×
Edit this entry  
13
Centuries of June

Centuries of June

1956
×
★★
Edit this entry  
13
Jack's Dream

Jack's Dream

1938
×
★★
Edit this entry  
13
Nymphlight

Nymphlight

1957
×
★★
Edit this entry  
13
Angel

Angel

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spare Bed-Room

Spare Bed-Room

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spectator

Spectator

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Passing

The Passing

1992
×
★★
Edit this entry  
13
The Reflecting Pool

The Reflecting Pool

1979
×
Edit this entry  
13
Anthem

Anthem

1983
×
Edit this entry  
12
Fuses

Fuses

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Water Flower

Water Flower

2005
×
★★
Edit this entry  
12
Poet on a Business Trip

Poet on a Business Trip

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Passage

Night Passage

2004
×
★★
Edit this entry  
11
Forgetting Vietnam

Forgetting Vietnam

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Oh, Bomb!

Oh, Bomb!

1964
×
★★★
Edit this entry  
10
Take Care, Red Riding Hood

Take Care, Red Riding Hood

1970
×
★★
Edit this entry  
09
The Way to The Gold Medals

The Way to The Gold Medals

1980
×
Edit this entry  
09
The Limit of Sleeping Beauty

The Limit of Sleeping Beauty

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Topos

Topos

1985
×
Edit this entry  
07
Fighting Soldiers

Fighting Soldiers

1939
×
★★
Edit this entry  
07
Honour of the Knights (Quixotic)

Honour of the Knights (Quixotic)

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ghost Town

Ghost Town

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Limbo

Limbo

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Hungry Soul, Part II

Hungry Soul, Part II

1956
×
★★
Edit this entry  
05
Hungry Soul

Hungry Soul

1956
×
★★
Edit this entry  
05
The Amazonian Angel

The Amazonian Angel

1992
×
Edit this entry  
05
The Blind Owl

The Blind Owl

1987
×
★★
Edit this entry  
05
Cop Shop

Cop Shop

2010
×
★★
Edit this entry  
04
The Thirsty Flower: Four by Four Equals One

The Thirsty Flower: Four by Four Equals One

2004
×
★★
Edit this entry  
03
Artists Under the Big Top: Perplexed

Artists Under the Big Top: Perplexed

1968
×
★★
Edit this entry  
03
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
Edit this entry  
02
Yesterday Girl

Yesterday Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tokyo Marigold

Tokyo Marigold

2001
×
★★
Edit this entry