laurabatitucci has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vai Trabalhar Vagabundo!

Vai Trabalhar Vagabundo!

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Macunaima

Macunaima

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Soviet Toys

Soviet Toys

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Loafing and Camouflage

Loafing and Camouflage

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kbela

Kbela

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Waiting for the Carnival

Waiting for the Carnival

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Greta

Greta

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Fragment of an Empire

Fragment of an Empire

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ganga Bruta

Ganga Bruta

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bed and Sofa

Bed and Sofa

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bhumika

Bhumika

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nobody's Daughter Haewon

Nobody's Daughter Haewon

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Viramundo

Viramundo

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dossiê Rê Bordosa

Dossiê Rê Bordosa

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Super Silver Star

Super Silver Star

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Um Estranho no Escuro

Um Estranho no Escuro

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
31
Cat Skin

Cat Skin

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Animando

Animando

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
03
In the Heart of the World

In the Heart of the World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Prison

Memories of Prison

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Supermemórias

Supermemórias

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Backyard

Backyard

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Fifteen

Fifteen

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
18
My Own Private Hell

My Own Private Hell

2018
×
★★★★
Edit this entry