laurabatitucci has logged 84 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Atomic Cafe

The Atomic Cafe

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Intermissions

Intermissions

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Maid's Kid

The Maid's Kid

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Space Sweepers

Space Sweepers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bye Bye Morons

Bye Bye Morons

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Os Fidalgos da Casa Mourisca

Os Fidalgos da Casa Mourisca

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Limite

Limite

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
21
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
21
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Girl with a Suitcase

Girl with a Suitcase

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Buried News

Buried News

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Beyond the Rocks

Beyond the Rocks

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
O Movimento das Coisas

O Movimento das Coisas

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Skins

Skins

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★
Edit this entry  
20
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Chico - Brazilian Artist

Chico - Brazilian Artist

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Desarquivando Alice Gonzaga

Desarquivando Alice Gonzaga

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Private Fiction

Private Fiction

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★★½
Edit this entry  
06
Finding Forrester

Finding Forrester

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Chinese Take-Away

Chinese Take-Away

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Killed the Family and Went to the Movies

Killed the Family and Went to the Movies

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marighella

Marighella

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
All the World's Memory

All the World's Memory

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Train of Life

Train of Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Pierre Fatumbi Verger: Messenger Between Two Worlds

Pierre Fatumbi Verger: Messenger Between Two Worlds

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry