Sort by

LauraJacoves has logged 297 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Attica

Attica

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry