Sort by

LauraJacoves has logged 29 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Graders

First Graders

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Again

Home Again

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry