Sort by

LauraJacoves has logged 221 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
City Hall

City Hall

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Insider

The Insider

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Actors

Actors

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Edit this entry  
14
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deepsea Challenge

Deepsea Challenge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birth

Birth

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry