Roberta has logged 40 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Kiss

The Last Kiss

2006
×
★★
Edit this entry  
24
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Believer

The Believer

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alex of Venice

Alex of Venice

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★
Edit this entry