Sort by

Roberta has logged 39 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★
Edit this entry  
31
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry  
31
Justin Bieber's Believe

Justin Bieber's Believe

2013
×
★½
Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Incendiary

Incendiary

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Justin Bieber: Never Say Never

Justin Bieber: Never Say Never

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
Edit this entry  
18
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Drowning Mona

Drowning Mona

2000
×
Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tropico

Tropico

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry