RSS feed for Roberta

Roberta has logged 38 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
Edit this entry  
13
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
07
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
After

After

2019
×
Edit this entry  
16
The Ramen Girl

The Ramen Girl

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Edit this entry  
08
Studio 54

Studio 54

2018
×
Edit this entry  
05
Dumbo

Dumbo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Bentornato Presidente

Bentornato Presidente

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Momenti di trascurabile felicità

Momenti di trascurabile felicità

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wave

The Wave

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
LaCapaGira

LaCapaGira

1999
×
Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mia Martini - I Am Mia

Mia Martini - I Am Mia

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bellissima

Bellissima

1951
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
City of Lies

City of Lies

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Legend of the Christmas Witch

The Legend of the Christmas Witch

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Demi Lovato: Simply Complicated

Demi Lovato: Simply Complicated

2017
×
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry