Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
Edit this entry  
07
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

The Drover's Wife: The Legend of Molly Johnson

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Lingui, The Sacred Bonds

Lingui, The Sacred Bonds

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
A Hero

A Hero

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Babe

Babe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
02
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Edit this entry  
01
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Rūrangi

Rūrangi

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Days

Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Supernova

Supernova

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
Edit this entry  
29
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Bleeding Edge

The Bleeding Edge

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
Edit this entry  
08
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★
Edit this entry