Laurence has logged 103 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Independence Day

Independence Day

1996
×
Edit this entry  
24
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Judy

Judy

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
Late Night

Late Night

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
Edit this entry  
25
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Animals

Animals

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sequin in a Blue Room

Sequin in a Blue Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Midnight Traveler

Midnight Traveler

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Third Wife

The Third Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Read the review Edit this entry