Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Second

One Second

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Madam

Good Madam

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry