laurencel has logged 150 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Garden State

Garden State

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
El Dorado

El Dorado

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Graves Without a Name

Graves Without a Name

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funan

Funan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Invictus

Invictus

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Grass

Grass

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry