• Fruitvale Station

    Fruitvale Station

    ★★★★

    incredibly moving… the partnership between ryan coogler and michael b jordan is one for the books

  • Blade: Trinity

    Blade: Trinity

    ★★★★

    blade, ready to die
    i was born ready, motherfucker

    daywalker, daywalker
    daywalker, daywalker

    yo, yo, yo
    it's the feast of the blood with sin, unleash the beast within
    i walk around, with the strength of a hundred men
    you best be gone before i count to ten
    blood dripping from my canine, like a fountain pen
    it seems i've been asleep for a thousand years
    the way my world has changed, it bring me a thousand tears
    prince of darkness,…

  • Blonde

    Blonde

    ★★½

    a cinematographers dream and marilyn monroes worst nightmare

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★★

    helllll no

  • Dumb and Dumber

    Dumb and Dumber

    ★★½

    same director as greenbook ?

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★

    harry was right when he called this a movie

  • Do Revenge

    Do Revenge

    ★★½

    wtf was the music budget

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★

    me in my menace era

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★★

    questioning my existence once again 🫠

  • Tangled

    Tangled

    ★★★★★

    talented brilliant incredible amazing

  • Pinocchio

    Pinocchio

    at one point a character says “i leave a disappointed man” and thats exactly how i felt as the credits started to roll

  • Lost Highway

    Lost Highway

    ★★★★

    any scene with the mystery guy had me jumping out of my seat mr lynch i am. scared.