lauren✨ has logged 84 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Little Mermaid II: Return to the Sea

The Little Mermaid II: Return to the Sea

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Desk Set

Desk Set

1957
×
Edit this entry  
20
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry