Sort by

✶ Lauren ✶ has logged 178 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
22
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
13
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
27
The Killer

The Killer

1989
×
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
Edit this entry  
20
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
20
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
Edit this entry  
14
Journey to Greenland

Journey to Greenland

2016
×
Edit this entry  
13
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
13
Pina

Pina

2011
×
Edit this entry  
10
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
Edit this entry  
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
LA 92

LA 92

2017
×
Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
Edit this entry  
18
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
United 93

United 93

2006
×
Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
10
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Journals of Knud Rasmussen

The Journals of Knud Rasmussen

2006
×
Edit this entry  
09
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
Edit this entry  
03
F for Fake

F for Fake

1973
×
Edit this entry  
02
The Stewardesses

The Stewardesses

1969
×
Edit this entry  
02
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
Edit this entry  
26
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read prior review Edit this entry