RSS feed for lauren
  • First Man

    First Man

    ★★★★

    Damien Chazelle is literally living the dream at 34 years old with 3 consecutive BEAUTIFUL smash hit films

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    watched this on the plane which was dangerous since things I watch on planes don’t typically tend to hold my attention but THIS... oh my god this was phenomenal and it made me love amy adams even more <3 she really is a wonderful woman who deserves ALLL the love she receives (nudge nudge the Academy)

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★★

    elton john I love u <3

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

    honestly it should have ended here but of course hollywood values money over the quality of the films they keep pumping out

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★½

    well that was EXTREMELY CUTE

  • The Cat in the Hat

    The Cat in the Hat

    ★★★★★

    there’s nothing better than revisiting a film from your childhood, especially when it’s as funny as this djsjsns

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★★★

    the perfect example of a simple plot being made into something very special through excellent performances & story telling. despite never having had any experiences which are even remotely similar to walking along train tracks in search of a dead body at 12 years old, there’s something sweetly nostalgic about this film, it feels like a warm embrace :)

  • Inglourious Basterds

    Inglourious Basterds

    ★★★★★

    PHENOMENAL LITERALLY PHENOMENAL.. NO WORDS

    the final scenes were unbelievably beautiful. definitely Tortellini’s best work !

    I mean what else can I say?? nothing satisfies the mind like seeing hundreds of Nazis die

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    tarantino only made this film so that he had an excuse to see white people say the n-word so much shh pass it on

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★

    I’m on a film bro rampage can you tell


    edit: DJANGO UNCHAINED AND INGLOURIOUS BASTERDS OUTSOLD NO ONE CAN CHANGE MY MIND

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★★★

    I have to admit that I didn’t fall in love with this film as I thought I would the first time I watched the trailer, but it had some extremely touching moments and the depth of Celeste’s character  is something to be applauded

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★★★★★

    omfg this may be because I’m a slut for history (even though this was far from historically accurate) but I enjoyed this so much.. like even more than The F*v**r*te... PLEASE don’t hate me I’m fragile

    anyway this was absolutely SNUBBED by almost every single awards show, I mean come on! even if people didn’t think the film was that great (which surprised me so much to find out), Saoirse’s performance can’t be faulted

    5/5. would be willing to rewatch again literally 10 minutes after finishing <3