laura has logged 221 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What the Health

What the Health

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Snowman

The Snowman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
No

No

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frenzy

Frenzy

1972
×
Edit this entry  
01
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marshland

Marshland

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
American Made

American Made

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry