laura has logged 25 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Detachment

Detachment

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Election

Election

2005
×
Read the review Edit this entry  
15
Harry Styles: Behind the Album

Harry Styles: Behind the Album

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
I Am a Hero

I Am a Hero

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Colt 45

Colt 45

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
01
Demolition

Demolition

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Edit this entry