Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Binge

The Binge

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Square

The Square

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill List

Kill List

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gutterbug

Gutterbug

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Vanished

The Vanished

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In & of Itself

In & of Itself

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big

Big

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
White God

White God

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Children

Little Children

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bed Among The Lentils

Bed Among The Lentils

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry