Highest rated films

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★½

  • The White Tiger

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★★

  • In & of Itself

    ★★★★

  • Body Brokers

    ★★★½

  • Supervillain: The Making of Tekashi 6ix9ine

    ★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★★

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★★

  • Baraka

    ★★★★★

  • White God

    ★★★★★

  • Some Kind of Heaven

    ★★★★★

  • Bed Among The Lentils

    ★★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Lucky

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 6.1 Average per week

Milestones

First Film

Soul

Jan 1

Last Film

Hot Fuzz

Mar 1

Genres, Countries & Languages

Drama
35 films
Thriller
14 films
Comedy
13 films
Crime
13 films
Documentary
8 films
Romance
5 films
Mystery
4 films
Horror
4 films
Western
3 films
Action
3 films
USA
41 films
UK
8 films
France
5 films
Japan
3 films
China
3 films
Germany
3 films
Hungary
2 films
Sweden
2 films
India
2 films
Denmark
2 films
English
51 films
Swedish
3 films
Spanish
3 films
Danish
2 films
French
2 films
Hungarian
2 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
German
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 56

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jax’s most liked review

Unhinged

★★★

Minnesota nice review—

Ok he may have taken things too far, but she really did start it with that obnoxiously long honk.

More reviews

Jax’s most liked list

Work Sucks, I Know

Movies about shitty jobs & the people who do them.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Vanished
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Soul
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Bed Among The Lentils

Films Jax watched in 2021

  • Hot Fuzz
  • Supervillain: The Making of Tekashi 6ix9ine
  • Body Brokers
  • Judas and the Black Messiah
  • Dark Waters
  • I Care a Lot
  • Art and Craft
  • Becky
  • Lucky
  • Minari
  • The Binge
  • Framing Britney Spears
  • Badlands
  • The Square
  • The Conversation
  • Baraka
  • Powaqqatsi
  • Koyaanisqatsi
  • Save Yourselves!
  • Kill List
  • Gutterbug
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Heaven Knows What
  • The Vanished
  • Bicycle Thieves
  • Some Kind of Heaven
  • The White Tiger
  • In & of Itself
  • Babette's Feast
  • Always Shine
  • News of the World
  • Big
  • Life Is Sweet
  • Dog Day Afternoon
  • Blood Simple
  • Weathering with You
  • The Garden of Words
  • Klute
  • Pieces of a Woman
  • White God
  • Sorry We Missed You
  • Meantime
  • The King of Staten Island
  • Hunter Hunter
  • Emma.
  • Promising Young Woman
  • Little Children
  • Nomadland
  • Bed Among The Lentils
  • Night Moves
  • Wendy and Lucy
  • First Cow
  • Unhinged
  • Sound of Metal
  • Soul

World Map

Highly rated films Jax is yet to see

  • Mass
  • CODA
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more