1998

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Prince of Egypt

    ★★★★½

  • A Bug's Life

    ★★★★½

  • Pleasantville

    ★★★★½

  • The Mighty

    ★★★★½

  • Simon Birch

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★½

  • Holy Man

    ★★★★

  • The Mask of Zorro

    ★★★★

  • The X Files

    ★★★★

  • Can't Hardly Wait

    ★★★★

  • Deep Impact

    ★★★★

  • U.S. Marshals

    ★★★★

  • The Rugrats Movie

    ★★★½

  • The Waterboy

    ★★★½

  • Rush Hour

    ★★★½

  • Lost in Space

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 35 Films watched
  • 2.9 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Titanic

Jan 9

Last Film

Mighty Joe Young

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Comedy
20 films
Drama
14 films
Action
12 films
Adventure
12 films
Family
11 films
Thriller
8 films
Sci Fi
7 films
Fantasy
6 films
Animation
5 films
Crime
4 films
USA
32 films
UK
3 films
Canada
1 film
France
1 film
Germany
1 film
Japan
1 film
English
35 films
Russian
4 films
Spanish
3 films
Italian
2 films
French
2 films
Swahili
1 film
Swedish
1 film
German
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

1998 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Titanic
Average weighted rating:

3.7

Lowest Average

The Avengers
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Titanic
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Meet the Deedles
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 1998

  • Mighty Joe Young
  • A Bug's Life
  • The Rugrats Movie
  • The Prince of Egypt
  • I'll Be Home for Christmas
  • The Waterboy
  • Pleasantville
  • The Mighty
  • Holy Man
  • Rush Hour
  • Simon Birch
  • Wrongfully Accused
  • The Avengers
  • Jane Austen's Mafia!
  • The Mask of Zorro
  • Small Soldiers
  • Armageddon
  • Doctor Dolittle
  • The X Files
  • Can't Hardly Wait
  • Almost Heroes
  • Godzilla
  • Quest for Camelot
  • Deep Impact
  • Black Dog
  • Paulie
  • My Giant
  • Lost in Space
  • Meet the Deedles
  • The Man in the Iron Mask
  • U.S. Marshals
  • Sphere
  • Blues Brothers 2000
  • Spice World
  • Titanic

Highly rated films Griffin missed

  • Central Station
  • Eternity and a Day
  • The Celebration
  • After Life
  • Khrustalyov, My Car!
  • Flowers of Shanghai
  • The Legend of 1900
  • Black Cat, White Cat

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more