1999

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Toy Story 2

    ★★★★½

  • Run Lola Run

    ★★★★½

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Tarzan

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • October Sky

    ★★★★½

  • Bowfinger

    ★★★★

  • The Blair Witch Project

    ★★★★

  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

    ★★★★

  • Bicentennial Man

    ★★★½

  • The World Is Not Enough

    ★★★½

  • For Love of the Game

    ★★★½

  • The Mummy

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 28 Films watched
  • 2.3 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Patch Adams

Jan 2

Last Film

Bicentennial Man

Dec 17

Genres, Countries & Languages

Comedy
13 films
Drama
12 films
Adventure
6 films
Action
6 films
Family
5 films
Romance
5 films
Sci Fi
5 films
Thriller
4 films
Animation
3 films
Fantasy
2 films
USA
23 films
Canada
2 films
Italy
1 film
Australia
1 film
Luxembourg
1 film
UK
1 film
Japan
1 film
Germany
1 film
English
27 films
German
4 films
Italian
2 films
Japanese
2 films
Latin
2 films
Spanish
1 film
Czech
1 film
French
1 film
Russian
1 film
Arabic
1 film

Breakdown

1999 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Wing Commander
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

The Matrix
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Dog Of Flanders
Average weighted rating:

3.0

Films watched in 1999

  • Bicentennial Man
  • Princess Mononoke
  • Toy Story 2
  • The World Is Not Enough
  • The Bachelor
  • Bats
  • Superstar
  • The Sixth Sense
  • Run Lola Run
  • For Love of the Game
  • Bowfinger
  • A Dog Of Flanders
  • Teaching Mrs. Tingle
  • The Blair Witch Project
  • Big Daddy
  • Tarzan
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Mummy
  • The Matrix
  • Edtv
  • Wing Commander
  • She's All That
  • Life Is Beautiful
  • October Sky
  • Blast from the Past
  • At First Sight
  • Patch Adams

Highly rated films Griffin missed

  • American Movie
  • Eddie Izzard: Dress to Kill
  • Beau Travail
  • Samurai X: Trust & Betrayal
  • The Wind Will Carry Us
  • The Color of Paradise
  • Rosetta
  • Gigantics

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more