2000

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Chicken Run

    ★★★★½

  • The Cider House Rules

    ★★★★½

  • The Straight Story

    ★★★★½

  • Galaxy Quest

    ★★★★½

  • Snow Falling on Cedars

    ★★★★½

  • The Legend of Bagger Vance

    ★★★★

  • Mission: Impossible II

    ★★★★

  • U-571

    ★★★★

  • Frequency

    ★★★★

  • All the Pretty Horses

    ★★★½

  • X-Men

    ★★★½

  • Dinosaur

    ★★★½

  • Gladiator

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 34 Films watched
  • 2.8 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Snow Falling on Cedars

Jan 7

Last Film

All the Pretty Horses

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
14 films
Romance
9 films
Action
8 films
Sci Fi
7 films
Thriller
7 films
Adventure
7 films
Family
6 films
Fantasy
5 films
Crime
3 films
USA
32 films
Germany
2 films
UK
2 films
Japan
1 film
Canada
1 film
Pakistan
1 film
Fiji
1 film
English
33 films
French
4 films
Japanese
2 films
German
2 films
Russian
2 films
Spanish
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2000 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Straight Story
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Battlefield Earth
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Gladiator
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

The Next Best Thing
Average weighted rating:

2.0

Films watched in 2000

  • All the Pretty Horses
  • The Emperor's New Groove
  • Cast Away
  • Vertical Limit
  • Unbreakable
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Little Nicky
  • The Legend of Bagger Vance
  • Pay It Forward
  • Meet the Parents
  • Godzilla 2000: Millennium
  • Nutty Professor II: The Klumps
  • Loser
  • X-Men
  • The Perfect Storm
  • Chicken Run
  • Boys and Girls
  • Gone in Sixty Seconds
  • Dinosaur
  • Mission: Impossible II
  • Battlefield Earth
  • Gladiator
  • Frequency
  • U-571
  • Keeping the Faith
  • The Skulls
  • Whatever It Takes
  • Mission to Mars
  • The Next Best Thing
  • The Cider House Rules
  • Snow Day
  • The Straight Story
  • Galaxy Quest
  • Snow Falling on Cedars

Highly rated films Griffin missed

  • Yi Yi
  • A Dog's Will
  • Werckmeister Harmonies
  • FLCL
  • Eureka
  • Devils on the Doorstep
  • Platform
  • The Gleaners & I

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more