2001

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★½

  • Training Day

    ★★★★½

  • Vanilla Sky

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • Monsters, Inc.

    ★★★★½

  • From Hell

    ★★★★½

  • Hearts in Atlantis

    ★★★★½

  • Shrek

    ★★★★½

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon

    ★★★★½

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Thirteen Days

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 40 Films watched
  • 3.3 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Thirteen Days

Jan 12

Most Watched

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

twice

Last Film

Ali

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
17 films
Adventure
16 films
Action
16 films
Drama
13 films
Romance
12 films
Thriller
11 films
Fantasy
10 films
Sci Fi
8 films
Family
5 films
Crime
4 films
USA
37 films
UK
6 films
Australia
4 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Germany
2 films
Canada
2 films
Taiwan
1 film
China
1 film
Luxembourg
1 film
English
38 films
French
6 films
Spanish
6 films
Russian
3 films
Arabic
2 films
Cantonese
2 films
Chinese
2 films
German
2 films
Italian
1 film
Japanese
1 film

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Driven
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Musketeer
Average weighted rating:

2.2

Films watched in 2001

  • Ali
  • A Beautiful Mind
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Training Day
  • Spy Game
  • Vanilla Sky
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Ocean's Eleven
  • Behind Enemy Lines
  • Amélie
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Shallow Hal
  • Monsters, Inc.
  • From Hell
  • Riding in Cars with Boys
  • Serendipity
  • Hearts in Atlantis
  • The Musketeer
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Planet of the Apes
  • Rush Hour 2
  • The Princess Diaries
  • Jurassic Park III
  • Final Fantasy: The Spirits Within
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Evolution
  • Moulin Rouge!
  • Pearl Harbor
  • Shrek
  • The Mummy Returns
  • Driven
  • Joe Dirt
  • Josie and the Pussycats
  • Just Visiting
  • Spy Kids
  • Get Over It
  • Monkeybone
  • Crouching Tiger, Hidden Dragon
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Thirteen Days

Highly rated films Griffin missed

  • In Vanda's Room
  • The Piano Teacher
  • To the Left of the Father
  • Samurai Jack: The Premiere Movie
  • Where Does Your Hidden Smile Lie?
  • Hedwig and the Angry Inch
  • All About Lily Chou-Chou
  • Behind the Sun

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more