2003

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • City of God

    ★★★★★

  • All the Real Girls

    ★★★★★

  • House of Sand and Fog

    ★★★★½

  • Cold Mountain

    ★★★★½

  • In America

    ★★★★½

  • The Station Agent

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • The Last Samurai

    ★★★★½

  • The Matrix Revolutions

    ★★★★½

  • Mystic River

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Matchstick Men

    ★★★★½

  • The Secret Lives of Dentists

    ★★★★½

  • Northfork

    ★★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 6.1 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Chicago

Jan 4

Most Watched

Adaptation.

twice

City of God

twice

All the Real Girls

twice

Last Film

House of Sand and Fog

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
47 films
Comedy
22 films
Thriller
20 films
Crime
20 films
Action
15 films
Romance
14 films
Sci Fi
10 films
Adventure
10 films
Fantasy
8 films
Mystery
6 films
USA
57 films
UK
12 films
Germany
10 films
Japan
4 films
Canada
3 films
Australia
3 films
France
3 films
New Zealand
3 films
Italy
2 films
Brazil
2 films
English
67 films
Spanish
9 films
French
9 films
Japanese
4 films
German
3 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Russian
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2003 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Daredevil
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Kill Bill: Vol. 1
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The Secret Lives of Dentists
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2003

  • House of Sand and Fog
  • Cold Mountain
  • School of Rock
  • In America
  • The Station Agent
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Last Samurai
  • Pieces of April
  • Bad Santa
  • Love Actually
  • Elf
  • The Matrix Revolutions
  • Mystic River
  • Intolerable Cruelty
  • Lost in Translation
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Matchstick Men
  • Once Upon a Time in Mexico
  • The Magdalene Sisters
  • Dirty Pretty Things
  • Camp
  • The Secret Lives of Dentists
  • Open Range
  • Northfork
  • Bruce Almighty
  • Russian Ark
  • Metropolis
  • Capturing the Friedmans
  • American Wedding
  • Seabiscuit
  • Winged Migration
  • Swimming Pool
  • Bad Boys II
  • How to Deal
  • Gerry
  • Holes
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Spellbound
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Whale Rider
  • 28 Days Later
  • Hulk
  • Spider
  • Finding Nemo
  • The Matrix Reloaded
  • Adaptation.
  • X2
  • Identity
  • Better Luck Tomorrow
  • Bend It Like Beckham
  • Heaven
  • City of God
  • Anger Management
  • Phone Booth
  • All the Real Girls
  • All the Real Girls
  • Spirited Away
  • Dreamcatcher
  • City of God
  • Tears of the Sun
  • The Life of David Gale
  • The Quiet American
  • Daredevil
  • Talk to Her
  • The Hours
  • The Pianist
  • Rabbit-Proof Fence
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • 25th Hour
  • Narc
  • About Schmidt
  • Adaptation.
  • Chicago

Highly rated films Griffin missed

  • Los Angeles Plays Itself
  • Battlestar Galactica
  • Come and Go
  • The Story of Marie and Julien
  • Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem
  • Goodbye, Dragon Inn
  • Louis Theroux: Louis and the Nazis
  • Last Life in the Universe

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more