2007

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Who's That Knocking at My Door

    ★★★★½

  • Elizabeth

    ★★★★½

  • The Last Wave

    ★★★★½

  • Late Spring

    ★★★★½

  • The Bourne Identity

    ★★★★½

  • Red Beard

    ★★★★½

  • Vincent & Theo

    ★★★★½

  • The Aura

    ★★★★½

  • The History Boys

    ★★★★½

  • Close-Up

    ★★★★½

  • La Haine

    ★★★★½

  • Barcelona

    ★★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Dreamgirls

Jan 1

Last Film

Before the Devil Knows You're Dead

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
126 films
Thriller
46 films
Comedy
45 films
Romance
34 films
Action
31 films
Adventure
22 films
Crime
20 films
Fantasy
16 films
Documentary
15 films
Horror
15 films
USA
125 films
UK
29 films
France
24 films
Germany
15 films
Japan
9 films
Spain
8 films
Italy
7 films
Canada
6 films
Sweden
4 films
Mexico
3 films
English
162 films
French
30 films
Spanish
22 films
Italian
10 films
Japanese
10 films
German
10 films
Russian
8 films
Arabic
6 films
Latin
4 films
Czech
3 films

Breakdown

2007 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Wicker Man
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Poison Friends
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2007

  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Deep Water
  • Juno
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Talk to Me
  • The Namesake
  • I Am Legend
  • Atonement
  • The Golden Compass
  • Enchanted
  • No End in Sight
  • I'm Not There.
  • Paris, Je T'Aime
  • Ocean's Thirteen
  • Jules and Jim
  • La Vie en Rose
  • The Mist
  • No Country for Old Men
  • This Is England
  • Beowulf
  • Lars and the Real Girl
  • American Gangster
  • Fred Claus
  • Hostel: Part II
  • The Darjeeling Limited
  • Variety Lights
  • Year of the Dog
  • Into the Wild
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Michael Clayton
  • Reign Over Me
  • Across the Universe
  • Who's That Knocking at My Door
  • The Kingdom
  • The TV Set
  • Day Night Day Night
  • Bug
  • Elizabeth
  • The Boss of It All
  • Black Book
  • Eastern Promises
  • The Valet
  • The Wind That Shakes the Barley
  • Winter Light
  • The Brave One
  • Broken English
  • 3:10 to Yuma
  • Offside
  • The Last Wave
  • Blades of Glory
  • Stardust
  • The Number 23
  • Metropolitan
  • One from the Heart
  • The Lives of Others
  • Fracture
  • Superbad
  • Inland Empire
  • Flesh + Blood
  • The Lookout
  • Paprika
  • Starter for 10
  • Private Fears in Public Places
  • Disturbia
  • Late Spring
  • Whole New Thing
  • The Bourne Ultimatum
  • Reno 911!: Miami
  • Poison Friends
  • Sunshine
  • The Bourne Identity
  • The Last Mimzy
  • Avenue Montaigne
  • Rescue Dawn
  • The Simpsons Movie
  • Red Beard
  • The Exterminating Angels
  • After the Wedding
  • The Good German
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • The Page Turner
  • Sicko
  • Glastonbury
  • Wild Tigers I Have Known
  • The Italian
  • Close to Home
  • An Unreasonable Man
  • Maxed Out
  • Transformers
  • Live Free or Die Hard
  • The Transformers: The Movie
  • Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon
  • Ratatouille
  • Days of Glory
  • Shooter
  • A Mighty Heart
  • Dune
  • Bridge to Terabithia
  • Once
  • Seraphim Falls
  • Breach
  • In a Year with 13 Moons
  • Vincent & Theo
  • The Tree of Wooden Clogs
  • Mouchette
  • Waitress
  • Away from Her
  • El Topo
  • Knocked Up
  • Diggers
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • The Aura
  • 28 Weeks Later
  • Old Joy
  • Meeting People Is Easy
  • Masculin Féminin
  • Alpha Dog
  • Music and Lyrics
  • The History Boys
  • Spider-Man 3
  • Close-Up
  • Déjà Vu
  • Aqua Teen Hunger Force Colon Movie Film for Theaters
  • La Haine
  • Hot Fuzz
  • Freedom Writers
  • Bamboozled
  • Barcelona
  • Flannel Pajamas
  • L'Eclisse
  • Sergeant York
  • Grindhouse
  • The Host
  • Curse of the Golden Flower
  • Infamous
  • 13 Tzameti
  • Hollywoodland
  • My Country, My Country
  • Halloween
  • RoboCop
  • Sweet Smell of Success
  • Dixie Chicks: Shut Up and Sing
  • The Godfather: Part II
  • Shortbus
  • Running with Scissors
  • Venus
  • Viridiana
  • Ghost Rider
  • Black Snake Moan
  • Zodiac
  • Sisters
  • 300
  • For Your Consideration
  • Happy Feet
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Mutual Appreciation
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • The Ballad of Cable Hogue
  • Catch a Fire
  • Wordplay
  • Notes on a Scandal
  • Quinceañera
  • Stranger Than Fiction
  • This Film Is Not Yet Rated
  • Pee-wee's Big Adventure
  • The Wicker Man
  • The Last King of Scotland
  • Dead Ringers
  • Sherrybaby
  • Volver
  • The Puffy Chair
  • Jesus Camp
  • The Last Kiss
  • The Omen
  • Kagemusha
  • Letters from Iwo Jima
  • Idiocracy
  • Pan's Labyrinth
  • The Ground Truth
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • The Illusionist
  • The King
  • Madadayo
  • Little Children
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • Children of Men
  • The Pursuit of Happyness
  • Dreamgirls

Highly rated films Griffin missed

  • Playing
  • Heima
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • At Sea
  • Santiago
  • Estômago: A Gastronomic Story
  • My Winnipeg
  • RR

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more