2008

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Persepolis

    ★★★★½

  • The Orphanage

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★★½

  • Control

    ★★★★½

  • Kikujiro

    ★★★★½

  • Mulholland Drive

    ★★★★½

  • In the Valley of Elah

    ★★★★½

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

    ★★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Lust, Caution

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 127 Films watched
  • 10.6 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Once

Jan 1

Most Watched

The Dark Knight

twice

Last Film

Slumdog Millionaire

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Comedy
45 films
Thriller
31 films
Action
26 films
Romance
25 films
Adventure
20 films
Crime
16 films
Fantasy
11 films
Documentary
9 films
Mystery
9 films
USA
106 films
UK
32 films
Germany
15 films
France
13 films
Canada
6 films
Australia
5 films
New Zealand
5 films
Spain
3 films
India
2 films
China
2 films
English
117 films
French
14 films
Spanish
10 films
Russian
7 films
German
7 films
Arabic
5 films
Chinese
5 films
Romanian
5 films
Italian
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2008 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2008

  • Slumdog Millionaire
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Milk
  • Leatherheads
  • From Russia with Love
  • Let the Right One In
  • Then She Found Me
  • Australia
  • Bolt
  • Changeling
  • Quantum of Solace
  • Dr. No
  • Rachel Getting Married
  • Role Models
  • City of Men
  • Zack and Miri Make a Porno
  • W.
  • Eagle Eye
  • Baby Mama
  • Son of Rambow
  • The Duchess
  • Religulous
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • Ghost Town
  • Doomsday
  • Burn After Reading
  • Tell No One
  • Persepolis
  • Man on Wire
  • Never Back Down
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Bank Job
  • Tropic Thunder
  • Pineapple Express
  • Charlie Bartlett
  • My Blueberry Nights
  • The Ruins
  • Step Brothers
  • The Dark Knight
  • Drillbit Taylor
  • The Tracey Fragments
  • Step Up 2: The Streets
  • The Orphanage
  • Peeping Tom
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Penelope
  • The Dark Knight
  • Funny Games
  • Stop-Loss
  • Shotgun Stories
  • Strange Wilderness
  • Hancock
  • Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay
  • Control
  • Wanted
  • Kikujiro
  • WALL·E
  • Get Smart
  • The Spiderwick Chronicles
  • Cassandra's Dream
  • The Happening
  • The Foot Fist Way
  • The Incredible Hulk
  • The Fall
  • Kung Fu Panda
  • Boarding Gate
  • The Visitor
  • Rambo
  • The Savages
  • Charlie Wilson's War
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Speed Racer
  • Teeth
  • Iron Man
  • How She Move
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale
  • Mulholland Drive
  • In the Valley of Elah
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Dedication
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Snow Angels
  • Shine a Light
  • War Made Easy: How Presidents & Pundits Keep Spinning Us to Death
  • Southland Tales
  • Summer Palace
  • Eyes Wide Shut
  • Miss Pettigrew Lives for a Day
  • Great World of Sound
  • Sleuth
  • Semi-Pro
  • Lust, Caution
  • I Confess
  • City Lights
  • In the Shadow of the Moon
  • The Business of Being Born
  • In Bruges
  • Margot at the Wedding
  • Elizabeth: The Golden Age
  • Kingdom of Heaven
  • Be Kind Rewind
  • 12:08 East of Bucharest
  • Quiet City
  • Gone Baby Gone
  • 2 Days in Paris
  • 1408
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • The Frighteners
  • Rocket Science
  • Apocalypse Now
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Diving Bell and the Butterfly
  • Hairspray
  • There Will Be Blood
  • Cloverfield
  • Sunshine
  • The Hoax
  • Eagle vs Shark
  • Shoot 'Em Up
  • Crash
  • The Devil Came on Horseback
  • Once

Highly rated films Griffin missed

  • Love Exposure
  • Still Walking
  • The Beaches of Agnès
  • 102 Minutes That Changed America
  • Rent: Filmed Live on Broadway
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • It's Not Me, I Swear!
  • 35 Shots of Rum

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more