2011

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★½

  • Carlos

    ★★★★½

  • Diner

    ★★★★½

  • Chicago

    ★★★★½

  • Talk to Her

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★½

  • Hunger

    ★★★★½

  • The Way Back

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • Iron Man

    ★★★★½

  • Never Let Me Go

    ★★★★½

  • Animal Kingdom

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 186 Films watched
  • 15.5 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Tangled

Jan 1

Last Film

The Adventures of Tintin

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
103 films
Comedy
56 films
Action
46 films
Thriller
44 films
Adventure
35 films
Crime
30 films
Romance
29 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
18 films
Mystery
18 films
USA
143 films
UK
29 films
Germany
14 films
France
13 films
Canada
10 films
Spain
7 films
Italy
5 films
Denmark
5 films
Netherlands
4 films
English
169 films
French
21 films
Spanish
19 films
Russian
15 films
Italian
11 films
German
10 films
Japanese
7 films
Arabic
6 films
Chinese
5 films
Danish
4 films

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Green Lantern
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Drive
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Reagan
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2011

  • The Adventures of Tintin
  • Warrior
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Help
  • Putty Hill
  • Melancholia
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Young Adult
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Bellflower
  • Cars 2
  • 30 Minutes or Less
  • Into the Abyss
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Future
  • Midnight in Paris
  • The Muppets
  • The Descendants
  • Like Crazy
  • Hugo
  • Terri
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Happy Feet Two
  • Bad Teacher
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Immortals
  • Green Lantern
  • J. Edgar
  • A Little Help
  • My Week with Marilyn
  • Martha Marcy May Marlene
  • Margin Call
  • Happiness
  • Armadillo
  • Tabloid
  • Everything Must Go
  • Take Shelter
  • Monsieur Verdoux
  • Attack the Block
  • Rope
  • Page One: Inside the New York Times
  • Bronson
  • The Ides of March
  • Hesher
  • The Muppet Movie
  • Win Win
  • The Trip
  • The Bourne Ultimatum
  • Carlos
  • Contagion
  • Conan O'Brien Can't Stop
  • Moneyball
  • Drive
  • Pusher
  • The Arbor
  • Paul
  • In a Better World
  • King of New York
  • Senna
  • 13 Assassins
  • Paradise Now
  • Limitless
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Diner
  • The Conspirator
  • Forbidden Planet
  • Arthur
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Super
  • Beginners
  • The Eagle
  • Clerks
  • Chicago
  • Winter in Wartime
  • Horrible Bosses
  • Cold Weather
  • Captain America: The First Avenger
  • Cedar Rapids
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Talk to Her
  • Collapse
  • Cowboys & Aliens
  • Heartbeats
  • Submarine
  • The Lincoln Lawyer
  • Trust
  • Ceremony
  • Le Boucher
  • Happythankyoumoreplease
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Battleship Potemkin
  • Insidious
  • The Bridge on the River Kwai
  • Battle: Los Angeles
  • The Young Girls of Rochefort
  • The Tree of Life
  • Hunger
  • Transformers: Dark of the Moon
  • The Rite
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Adjustment Bureau
  • Carancho
  • Due Date
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Company Men
  • American: The Bill Hicks Story
  • When We Leave
  • Super 8
  • Black Death
  • The Way Back
  • Kung Fu Panda 2
  • Kaboom
  • X-Men: First Class
  • I Am Number Four
  • The Hangover Part II
  • I Saw the Devil
  • Daydream Nation
  • Bridesmaids
  • No Strings Attached
  • The Green Hornet
  • Thor
  • Fast Five
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Incredible Hulk
  • Iron Man 2
  • Jane Eyre
  • Iron Man
  • Hanna
  • Never Let Me Go
  • Your Highness
  • Fast & Furious
  • Curling
  • Meek's Cutoff
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Source Code
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Every Day
  • Animal Kingdom
  • Sucker Punch
  • Waste Land
  • Unstoppable
  • Fish Tank
  • You Will Meet a Tall Dark Stranger
  • It's Kind of a Funny Story
  • Get Low
  • Rango
  • Alamar
  • Enter the Void
  • Chloe
  • The Iron Lady
  • Solitary Man
  • Catfish
  • Reagan
  • Buried
  • The Wolfman
  • Salt
  • Gasland
  • Let Me In
  • Biutiful
  • Dogtooth
  • RED
  • The American
  • Vincere
  • Rabbit Hole
  • Blue Valentine
  • Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole
  • MacGruber
  • Despicable Me
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • The King's Speech
  • Easy A
  • The Other Guys
  • The Secret in Their Eyes
  • Cyrus
  • The Fighter
  • I Am Love
  • Valhalla Rising
  • Winnebago Man
  • Waking Sleeping Beauty
  • The Crazies
  • Everyone Else
  • Tangled

Highly rated films Griffin missed

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • Much Ado About Nothing
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • This Is England '88
  • The Intouchables
  • George Harrison: Living in the Material World
  • How to Die in Oregon

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more