2013

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Before Sunset

    ★★★★½

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • The Barbarian Invasions

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Smashed

    ★★★★½

  • Wuthering Heights

    ★★★★½

  • After Hours

    ★★★★½

  • Not Fade Away

    ★★★★½

  • Rust and Bone

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 167 Films watched
  • 13.9 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

The Kid with a Bike

Jan 3

Most Watched

Gravity

twice

Last Film

Philomena

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
94 films
Comedy
36 films
Thriller
35 films
Action
35 films
Adventure
29 films
Romance
26 films
Crime
23 films
Sci Fi
20 films
Family
17 films
Animation
15 films
USA
127 films
UK
25 films
France
19 films
Germany
8 films
Canada
6 films
Belgium
5 films
Mexico
4 films
Sweden
3 films
Norway
3 films
Italy
3 films
English
152 films
French
17 films
Spanish
15 films
German
8 films
Italian
5 films
Japanese
5 films
Russian
5 films
Latin
4 films
Arabic
4 films
Chinese
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Super Mario Bros.
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Django Unchained
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

The World According to Dick Cheney
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2013

  • Philomena
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Dallas Buyers Club
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Best Man
  • Trading Places
  • Berberian Sound Studio
  • The Angels' Share
  • The Attack
  • Nebraska
  • Leviathan
  • Drug War
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Frozen
  • The Grandmaster
  • Post Tenebras Lux
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • Oldboy
  • The Crash Reel
  • Blackfish
  • The Way Way Back
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • All Is Lost
  • Computer Chess
  • Thor: The Dark World
  • The East
  • Amadeus
  • Ender's Game
  • My Neighbor Totoro
  • 12 Years a Slave
  • Europa Report
  • All About Eve
  • Only with Your Partner
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • The Counselor
  • Star Wars
  • At Any Price
  • The Kings of Summer
  • The Hangover Part III
  • The World According to Dick Cheney
  • Captain Phillips
  • Room 237
  • Prisoners
  • Gravity
  • Gravity
  • From Up on Poppy Hill
  • Stories We Tell
  • The Bling Ring
  • In a World...
  • Drinking Buddies
  • What Maisie Knew
  • Contraband
  • Smashed
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • Rush
  • The World's End
  • The Spectacular Now
  • Pain & Gain
  • Trance
  • Prince Avalanche
  • Blue Jasmine
  • The Wolverine
  • Shadow Dancer
  • Side Effects
  • A Band Called Death
  • Fruitvale Station
  • No
  • Elysium
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Wuthering Heights
  • Stoker
  • The Gatekeepers
  • The To Do List
  • Pacific Rim
  • Only God Forgives
  • Before Midnight
  • The Conjuring
  • Upstream Color
  • The Blue Umbrella
  • Monsters University
  • The Heat
  • Saludos Amigos
  • The Lone Ranger
  • Before Sunrise
  • Before Sunset
  • White House Down
  • Much Ado About Nothing
  • Point Break
  • Man of Steel
  • World War Z
  • Anna Karenina
  • Dumbo
  • This Is the End
  • After Hours
  • Oz the Great and Powerful
  • Pinocchio
  • Mama
  • Fantasia
  • Snow White and the Seven Dwarfs
  • Frances Ha
  • After Dark, My Sweet
  • Mud
  • Fast & Furious 6
  • Behind the Candelabra
  • Star Trek Into Darkness
  • Iron Man 3
  • The Adventures of Robin Hood
  • The Great Gatsby
  • Not Fade Away
  • Happy People: A Year in the Taiga
  • Rust and Bone
  • Ace in the Hole
  • This Is 40
  • To the Wonder
  • Oblivion
  • Adaptation.
  • The Place Beyond the Pines
  • 12 Angry Men
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Alice in Wonderland
  • Super Mario Bros.
  • Y Tu Mamá También
  • Compliance
  • From Here to Eternity
  • Farewell My Concubine
  • Strange Days
  • Devil
  • Spring Breakers
  • The Loneliest Planet
  • Celeste & Jesse Forever
  • Wanderlust
  • Paperman
  • Wreck-It Ralph
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Jack the Giant Slayer
  • Amour
  • Seven Psychopaths
  • The Natural
  • The Sessions
  • The Impossible
  • The Barbarian Invasions
  • The Imposter
  • Zero Kelvin
  • Cosmopolis
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Searching for Sugar Man
  • The Turin Horse
  • Les Misérables
  • Pitch Perfect
  • Zero Dark Thirty
  • Kon-Tiki
  • Mirror Mirror
  • Five Broken Cameras
  • Hitchcock
  • Frankenweenie
  • Rudy
  • Fast, Cheap & Out of Control
  • Headhunters
  • Jack Reacher
  • Beasts of the Southern Wild
  • How to Survive a Plague
  • Alps
  • Django Unchained
  • Universal Soldier: Regeneration
  • The Kid with a Bike

Highly rated films Griffin missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Bo Burnham: What.
  • Hope
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • An Adventure in Space and Time

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more