2014

Griffin Van Malssen Griffin Van Malssen’s year in review

Griffin’s highest rated films

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

    ★★★★½

  • The Matrix Reloaded

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Adventureland

    ★★★★½

  • A Prairie Home Companion

    ★★★★½

  • Fitzcarraldo

    ★★★★½

  • Gandhi

    ★★★★½

  • Midnight Run

    ★★★★½

  • Risky Business

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Awakenings

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 172 Films watched
  • 14.3 Average per month
  • 3.3 Average per week

Milestones

First Film

The Wolf of Wall Street

Jan 2

Most Watched

Gone Girl

twice

Last Film

Coherence

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
95 films
Action
47 films
Comedy
46 films
Thriller
38 films
Sci Fi
33 films
Adventure
27 films
Crime
20 films
Romance
17 films
Fantasy
16 films
Documentary
13 films
USA
129 films
UK
30 films
France
20 films
Germany
16 films
Australia
10 films
Canada
8 films
Denmark
6 films
Japan
5 films
Belgium
4 films
Italy
3 films
English
155 films
French
20 films
German
13 films
Spanish
11 films
Japanese
10 films
Italian
7 films
Arabic
6 films
Russian
5 films
Polish
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Transformers: Age of Extinction
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Weekend of a Champion
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2014

  • Coherence
  • Burning Bush
  • Particle Fever
  • The Imitation Game
  • What If
  • Chef
  • Wild
  • The Muppet Christmas Carol
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Babadook
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Matrix Reloaded
  • The Theory of Everything
  • Citizenfour
  • Nightcrawler
  • Beyond the Lights
  • Big Hero 6
  • Feast
  • The Double
  • Gandhi
  • We Are the Best!
  • The Unknown Known
  • Whiplash
  • Birdman
  • Ida
  • Swing Time
  • Midnight Run
  • Hercules
  • Tokyo Story
  • The Truman Show
  • This Is Spinal Tap
  • Interstellar
  • Dear White People
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Begin Again
  • Proxy
  • Pickpocket
  • Patch Adams
  • The Fault in Our Stars
  • John Wick
  • Fury
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • Risky Business
  • Night Moves
  • Batman Returns
  • Gremlins
  • Lockout
  • Apocalypse Now
  • The Fisher King
  • The Guest
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Gone Girl
  • Awakenings
  • Gone Girl
  • The Boxtrolls
  • A Walk Among the Tombstones
  • Love Is Strange
  • The Maze Runner
  • The One I Love
  • Torn Curtain
  • Batman
  • Memories of Murder
  • Good Morning, Vietnam
  • Come and See
  • Juliet of the Spirits
  • The Birdcage
  • The Matrix
  • Mad Max 2
  • Only Lovers Left Alive
  • Adventureland
  • Locke
  • Elaine Stritch: Shoot Me
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Ernest & Celestine
  • Boyhood
  • Divergent
  • The Missing Picture
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Mad Max
  • We Own the Night
  • Woodstock
  • Guardians of the Galaxy
  • Life Itself
  • A Most Wanted Man
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Bethlehem
  • Blue Ruin
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • About Last Night
  • The Past
  • Joe
  • Jodorowsky's Dune
  • Snowpiercer
  • Schindler's List
  • Transformers: Age of Extinction
  • Enemy
  • They Came Together
  • The Yards
  • Weekend of a Champion
  • Obvious Child
  • The Rover
  • Stranger by the Lake
  • Little Odessa
  • True Lies
  • About Time
  • Edge of Tomorrow
  • Dredd
  • Resident Evil: Retribution
  • 22 Jump Street
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Immigrant
  • Neighbors
  • Gloria
  • Godzilla
  • 47 Ronin
  • Resident Evil: Afterlife
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Under the Skin
  • The Amazing Spider-Man 2
  • G.B.F.
  • In Fear
  • Big Bad Wolves
  • A Prairie Home Companion
  • The Ten Commandments
  • Fitzcarraldo
  • Godzilla
  • Resident Evil: Extinction
  • The Raid 2
  • Noah
  • 300
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Enough Said
  • The Grand Budapest Hotel
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Faust
  • Scent of a Woman
  • Veronica Mars
  • Non-Stop
  • Resident Evil
  • The Wind Rises
  • Monsters
  • 300: Rise of an Empire
  • The Lego Movie
  • Event Horizon
  • Hard Eight
  • Blue Caprice
  • Pompeii
  • Twister
  • RoboCop
  • The Butler
  • Cutie and the Boxer
  • The Monuments Men
  • Short Term 12
  • The Talented Mr. Ripley
  • August: Osage County
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • The Beach
  • Despicable Me 2
  • Inside Llewyn Davis
  • The Act of Killing
  • 20 Feet from Stardom
  • The Croods
  • Her
  • The Hunt
  • Dirty Wars
  • Lone Survivor
  • American Hustle
  • Saving Mr. Banks
  • Caesar Must Die
  • The Wolf of Wall Street

Highly rated films Griffin missed

  • Over the Garden Wall
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Winter Sleep
  • The Way He Looks
  • Pride

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more