lbobren has logged 337 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★½
Edit this entry  
26
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★½
Edit this entry  
23
Nixon

Nixon

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★½
Edit this entry  
21
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Daisies

Daisies

1966
×
★★
Edit this entry  
19
The Front

The Front

1976
×
★★★½
Edit this entry  
19
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Edit this entry  
17
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Wedding Banquet

The Wedding Banquet

1993
×
★★★½
Edit this entry  
16
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Edit this entry  
13
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
12
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Edit this entry  
08
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
03
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sunset

Sunset

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★½
Edit this entry  
26
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry