Sort by

Lauren’s Collection has logged 272 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.

Daleks' Invasion Earth: 2150 A.D.

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Smile

Smile

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: The Happiness Patrol

Doctor Who: The Happiness Patrol

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Who: The Christmas Invasion

Doctor Who: The Christmas Invasion

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: Remembrance of the Daleks

Doctor Who: Remembrance of the Daleks

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Who: Dragonfire

Doctor Who: Dragonfire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Who: Delta and the Bannermen

Doctor Who: Delta and the Bannermen

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fall

Fall

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Beast

Beast

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: The Runaway Bride

Doctor Who: The Runaway Bride

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Contamination

Contamination

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Howl

Howl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dolly Dearest

Dolly Dearest

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cellar

The Cellar

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry