Sort by

Ηλσι (Louis-Charles) has logged 33 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mickey's Trailer

Mickey's Trailer

1938
×
Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Edit this entry  
23
High Noon

High Noon

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Edit this entry  
19
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
18
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★½
Edit this entry  
18
An Extraordinary Person

An Extraordinary Person

2013
×
Edit this entry  
17
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★
Edit this entry  
16
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
11
Cardcaptor Sakura: The Sealed Card

Cardcaptor Sakura: The Sealed Card

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★
Edit this entry  
08
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cardcaptor Sakura: The Movie

Cardcaptor Sakura: The Movie

1999
×
★★
Edit this entry