Ηλσι (Louis-Charles) has logged 29 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside

Inside

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
[REC]⁴ Apocalypse

[REC]⁴ Apocalypse

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satanic Pandemonium

Satanic Pandemonium

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★
Edit this entry  
21
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Hooker in a Trunk

Dead Hooker in a Trunk

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Anaconda

Anaconda

1997
×
Read the review Edit this entry  
05
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry