Sort by

Luis has logged 93 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Edit this entry  
03
Napoleon

Napoleon

×
Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blonde

Blonde

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invitation

The Invitation

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
Read the review Edit this entry  
31
Men in Black

Men in Black

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry