Sort by

leah has logged 444 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Far from the Tree

Far from the Tree

2021
×
Edit this entry  
26
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
26
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Read prior review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Novice

The Novice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
City Pizza: The Movie

City Pizza: The Movie

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
Edit this entry  
09
The Piano

The Piano

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Back to Burgundy

Back to Burgundy

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Visitors

The Visitors

1993
×
★★½
Edit this entry  
29
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
25
Red Notice

Red Notice

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry