RSS feed for Leah
  • Some Like It Hot

    Some Like It Hot

    ★★★½

    watched at my friend maddy's in san diego before visiting the del coronado ~featured in this film~

    (hi maddy!! i hope you see this on your letterboxd)

  • Holes

    Holes

    ★★★★½

    save for a few truly egregious music cues this movie is perfect and i want to spawn offspring exclusively so i can share its cinematic and literary genius with them.

    the plot rules, there are great female and POC characters, it honesty feels like it could have been directed by jonathan demme. gotta love them holes!!!!!!

  • The Watermelon Woman

    The Watermelon Woman

    ★★★★½

    didn't record a lot of movies I watched on letterboxd in the month of june. the ability to sit and spend massive amounts of time thinking through and writing critically about films for recreation is a luxury that feels a little silly when i type it out.

    thinking about taking a month away from indulging in privileged hobbies makes me feel like "why is it ok that you're going back now?"

    nothing is better really than it was beforegeorge floyd…

  • Harriet

    Harriet

    ★★★½

    harriet tubman gets action the hero treatment she rightly deserves. its fun to think of this film as an old west style shoot out. i think a big part of the reason we dont appreciate history is because it's intentionally sold to us in a way that is a boring and inaccurate reflection of the utter balls to the wall valor of people like harriet tubman. she's an incredible human being and i don't know if we can show this movie to kids, but we should show it to kids!

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    highly specific and slightly sweaty plotline that manages to come together and be very poignant in the end. i did cry.

    i can't dislike any movie with michelle yeoh in it!!

  • This Magnificent Cake!

    This Magnificent Cake!

    ★★★½

    interesting stop motion film depicting the belgian occupation of the congo during the time of king leopold. definitely a stark tension between the infantilized nature of stop motion and the brutality of the events, but i would have liked to see more stories about the people of the congo rather than colonizers. though the depictions of the often bumbling nature of the oppressors have a sense of gratification (the same way one enjoys a watching a cop pratfall) it feels…

  • Certain Women

    Certain Women

    ★★★★½

    static on the radio

  • Waiting for Guffman

    Waiting for Guffman

    ★★★★

    orchestra is the real MVP

  • Clemency

    Clemency

    ★★★½

    huh we really didnt give alfre woodard an oscar for this one?

  • Seberg

    Seberg

    ★★★

    k stew is incredible, remember clouds of sils maria? this one is okay she is really good in it.

  • Lovely & Amazing

    Lovely & Amazing

    ★★★★

    moms and daughters and making out with jake in the front seat

  • Friends with Money

    Friends with Money

    ★★★★

    oh no i'm the jennifer aniston character