Sort by

Leah has logged 99 entries for films during December 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swept Away

Swept Away

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Liberty Heights

Liberty Heights

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swept Away

Swept Away

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tin Men

Tin Men

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Good German

The Good German

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Drama of Jealousy (and Other Things)

A Drama of Jealousy (and Other Things)

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Misfits

The Misfits

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Oracle

The Oracle

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Good Old Summertime

In the Good Old Summertime

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Noel Diary

The Noel Diary

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
'Tis the Season to be Merry

'Tis the Season to be Merry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Mirror Crack'd

The Mirror Crack'd

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Innocent

The Innocent

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bubble

Bubble

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry