Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★½
Edit this entry  
19
Society of the Snow

Society of the Snow

2023
×
★★
Edit this entry  
14
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★
Edit this entry  
05
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
U-571

U-571

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Edit this entry  
20
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
The Swan

The Swan

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
Poison

Poison

2023
×
★★★
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
1883

1883

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★
Edit this entry  
13
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Girl in the Basement

Girl in the Basement

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Edit this entry  
31
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★
Edit this entry  
04
Devotion

Devotion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
03
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
23
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★
Edit this entry  
12
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry