Leah :-\ has logged 54 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Room

Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Making of 'Rushmore'

The Making of 'Rushmore'

2000
×
Edit this entry  
31
Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

Matthew Gray Gubler's Life Aquatic Intern Journal

2005
×
Edit this entry  
30
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
27
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Edit this entry  
27
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★
Edit this entry  
27
Club Oscar

Club Oscar

2005
×
Edit this entry  
27
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Beloved Infidel

Beloved Infidel

1959
×
★★½
Edit this entry  
23
Men Boxing

Men Boxing

1891
×
Edit this entry  
23
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
23
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry  
23
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
Edit this entry  
23
The Wave

The Wave

1891
×
Edit this entry  
23
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
Edit this entry  
23
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
Edit this entry  
23
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Edit this entry  
23
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
23
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
23
Blacksmith Scene

Blacksmith Scene

1893
×
Edit this entry  
23
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
23
Roundhay Garden Scene

Roundhay Garden Scene

1888
×
Edit this entry  
23
Falling Cat

Falling Cat

1894
×
Edit this entry  
23
Mary Jane's Mishap

Mary Jane's Mishap

1903
×
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
On the Town

On the Town

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
16
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
Edit this entry  
06
Righteous Kill

Righteous Kill

2008
×
★★½
Edit this entry  
05
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Edit this entry  
05
Audrey Hepburn: Remembered

Audrey Hepburn: Remembered

1993
×
Edit this entry  
05
Gregory Peck: His Own Man

Gregory Peck: His Own Man

1988
×
Edit this entry  
04
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Edit this entry  
03
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read prior review Edit this entry