Dalton has logged 93 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
David Bowie: The Last Five Years

David Bowie: The Last Five Years

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Our House

Our House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
RUN

RUN

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry