laura has logged 280 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
French Exit

French Exit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Am A Town

I Am A Town

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Days

Days

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry