• Pulp Fiction

  • The Mask

  • Chungking Express

  • Forrest Gump

  • The Lion King

  • Cemetery Man

  • Ace Ventura: Pet Detective

  • Schindler's List

  • The Nightmare Before Christmas

  • Naked

    ★★★★★

  • Hocus Pocus

  • Three Colors: Blue

  • Damage

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • In the Soup

    ★★★★★

  • Baraka

  • Orlando

    ★★★★★

  • The Lovers on the Bridge

  • Night on Earth

  • Terminator 2: Judgment Day

  • My Own Private Idaho

  • The Silence of the Lambs

  • Edward Scissorhands

  • Home Alone

  • The Rainbow Thief

    ★★★★★

  • Back to the Future Part III

  • Dead Poets Society

  • Santa Sangre

    ★★★★★

  • Rain Man

  • The Adventures of Baron Munchausen

  • Ashik Kerib

  • Opera

    ★★★★★

  • Wings of Desire

  • Gothic

    ★★★★★

  • Mauvais Sang

  • Down by Law

  • Back to the Future

  • The Terminator

  • Blade Runner

  • Possession

  • Altered States

    ★★★★★

  • Tusk

    ★★★★★

  • Halloween

  • Taxi Driver

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Lisztomania

    ★★★★★

  • Edvard Munch

  • The Man Who Sleeps

    ★★★★★

  • The Hourglass Sanatorium

  • The Wicker Man

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Three Transitions

  • A Clockwork Orange

  • The Devils

    ★★★★★

  • El Topo

    ★★★★★

  • Bed and Board

  • Fruit of Paradise

  • The Color of Pomegranates

    ★★★★★

  • Fellini Satyricon

    ★★★★★

  • Fando and Lis

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • Häxan: Witchcraft Through The Ages

    ★★★★★

  • La Chinoise

    ★★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Lolita

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Peter Pan