Lee has logged 165 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barbie: A Perfect Christmas

Barbie: A Perfect Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Somers Town

Somers Town

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Edit this entry  
03
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Day for the Cut

Bad Day for the Cut

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Devil Next Door

The Devil Next Door

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Young Guns II

Young Guns II

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Young Guns

Young Guns

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Dreamscape

Dreamscape

1984
×
★★½
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Solis

Solis

2018
×
★★
Edit this entry  
13
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry