RSS feed for lefilmfatale
  • The Half of It

    ★★★

  • De mon âme à ton âme

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★½

  • Charlie's Angels

  • Doctor Sleep

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The King

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Atlantics

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★★

  • Elisa & Marcela

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

    ★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • The Edge of Democracy

    ★★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • The Haunting

  • The Trouble with You

    ★★½

  • Venom

    ★½

  • Vita & Virginia

    ★★★½

  • Beautiful Boy

    ★★★★

  • The Nun

    ★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Sharp Objects

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Ready Player One

    ★★★½

  • Tomb Raider

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★½

  • When We First Met

    ★½

  • Peter Rabbit

    ★★½

  • The Cloverfield Paradox

    ★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Assassination Nation

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★

  • Insidious: The Last Key

    ★★

  • Black Mirror: Black Museum

    ★★★

  • Black Mirror: Metalhead

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★½

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★

  • Black Mirror: Arkangel

    ★★½

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★½

  • Pitch Perfect 3

    ★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • The Greatest Showman

    ★★½

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Justice League

    ★½

  • The Carmilla Movie

    ★★½

  • The Babysitter

    ★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½